Har ni fått många att cykla eller åka kollektivt med en smart åtgärd? Tävla i Steget Före!

Klimatkommunernas tävling Steget Före instiftades i samband med föreningens tioårsjubileum och utlyses nu för andra gången. Denna gång efterlyser vi bästa åtgärden för att få fler att cykla eller åka kollektivt. Med tävlingen vill vi lyfta och uppmärksamma det som uträttas i landets kommuner och regioner för att Sverige ska klara klimatomställningen. Priset delas ut vid Klimatkommunernas årsmöte i Skellefteå 20-21 april 2020. Den nominerade åtgärden ska, förutom att den lett till en betydande CO2-minskning, vara innovativ med bra spridningspotential. Välkomna att nominera ert bidrag senast 13/3!

Läs mer om tävlingen och hur ni nominerar ert bidrag

Du använder en föråldrad webbläsare. Alla funktioner fungerar inte i din webbläsare. Var vänlig uppgradera din webbläsare för att förbättra din upplevelse och öka din säkerhet.