Vi välkomnar Kalmar som medlem i Klimatkommunerna!

Med totalt 54/66 poäng i vårt medlemstest kunde vi i förra veckan välkomna Kalmar kommun som medlem i Klimatkommunerna. Jätteroligt tycker vi!

Kalmar kommun har ett ordentligt organiserat klimatarbete med tydliga mål, samverkan med regionen och deltagande i internationella projekt vilka tillsammans garanterar ett långsiktigt arbete. Kommunen får högst möjliga poäng när det kommer till både mål, åtgärder och uppföljning samt organisation och förankring. Vi är extra imponerade över den höga utsläppsminskningen på 54 % per invånare sedan 1990. Kalmar kommun kan därmed vara ett föredöme för andra kommuner och bidra aktivt till föreningens arbete.

Läs mer om Kalmars kommuns klimatarbete på deras medlemsida. 

Du använder en föråldrad webbläsare. Alla funktioner fungerar inte i din webbläsare. Var vänlig uppgradera din webbläsare för att förbättra din upplevelse och öka din säkerhet.