Brun ko med tungan i näsborren.

Skattebefrielsen för biogas godkänd av EU

Den som hängt med i biogas-svängarna vet att det varit flera turer kring huruvida biogas (och biopropan) ska få skattebefrias eller inte. Klimatkommunerna är en av många som lyft fördelarna med biogasen ur ett samhällsperspektiv (se våra exempel här) och vi är glada att EU-kommissionen häromveckan meddelat att de godkänner skattebefrielsen. Nu är det upp till Skatteverket att återinföra skattebefrielsen, som har bidragit till svensk försörjningstrygghet, minskat fossilberoende och drivit miljö- och klimatomställning i stora delar av samhället.

Eftersom inget beslut fattats av riksdag eller regering om att avskaffa skattebefrielsen för biogas, kan Skatteverket helt enkelt meddela att biogasen åter är skattebefriad, och att det gäller retroaktivt från det att beskattningen infördes.

Bra gjort, alla som jobbat för detta tillsammans!

Vill du veta mer? Kolla in 2030-sekretariatets artikel från den 23 oktober.

PS. I likhet med 2030-sekretariatet vill vi också se ett långsiktigt stöd för biogasproduktion, i linje med regeringens förslag i budgetpropositionen men förlängt till 2030!

Du använder en föråldrad webbläsare. Alla funktioner fungerar inte i din webbläsare. Var vänlig uppgradera din webbläsare för att förbättra din upplevelse och öka din säkerhet.