Tävlingen Steget Före ska kora bästa åtgärd för att få fler att cykla eller åka kollektivt

Klimatkommunernas tävling Steget Före instiftades i samband med föreningens tioårsjubileum och utlyses nu för andra gången. Denna gång efterlyses bästa åtgärden för att få fler att cykla eller åka kollektivt. Den nominerade åtgärden ska, förutom att den lett till en betydande co2-minskning, vara innovativ med bra spridningspotential.

Med Steget Före vill Klimatkommunerna lyfta och uppmärksamma det som uträttas i landets kommuner och regioner för att Sverige ska klara klimatomställningen till ett fossilfritt samhälle. Nomineringar till tävlingen tas emot till och med 28 februari. Priset delas ut vid Klimatkommunernas årsmöte i Skellefteå den 20-21 april.

Läs mer om tävlingen och hur ni nominerar ert bidrag

Ladda ner högupplöst bild:

Du använder en föråldrad webbläsare. Alla funktioner fungerar inte i din webbläsare. Var vänlig uppgradera din webbläsare för att förbättra din upplevelse och öka din säkerhet.